Astma objawy

Objawami astmy są duszność, męczący kaszel. Statystycznie 340 milionów ludzi na świecie choruje na astmę. Może towarzyszyć przy astmie świszczący oddech, suchy kaszel, głównie w nocy, ale bywa, że i nad ranem albo po wielkim wysiłku. O nasileniu objawów astmy mówimy także kiedy występuje ucisk klatki, osłabienie i męczliwość. Warto mieć przy sobie pulsoksymetr, spirometr, dzięki którym możemy sprawdzić saturację, jaki jest przepływ powietrza w drogach oddechowych.

Astma objawy

Okazuje się, że połowa ludzi z astmą, to osoby niezdiagnozowane. Jednym z objawów jest zwężenie dróg oddechowych, nawet gdy nie jest leczony to o jakimś czasie mija. Poza tymi objawami występuje duszność, świszczący oddech, kaszel, ucisk w klatce, panika/lęk. Nie można pacjenta zbadać pod względem jednego badania, czy choruje na astmę. Jeśli pacjent przyjdzie do lekarza i skarży się na duszności oraz kaszel wtedy zaczyna się leczenie pacjenta. Pierwszym podstawowym badaniem jest spirometria. Jeśli wynik wyjdzie do poziomu 12 procent oznacza, to że mamy astmę.

Objawy możemy podzielić na odczuwane i opisane przez chorego albo przedmiotowe, które bada i stwierdza lekarz po badaniach. Świsty, kaszel, duszność, szybkie męczenie się. Kiedy zwężają się drogi oddechowe odczuwamy duszności. Należy w tym przypadku wziąść dawkę leku rozkurczającego oskrzela. Kaszel najczęściej występuje u dzieci w nocy, albo na ranem. Brak tchu u astmatyków, to główny ich objaw astmy. Ten objaw może ustąpić sam ,bądź po podaniu lekarstw. Kiedy pacjent skarży się na pogorszenie i zmęczenie podczas wysiłku, problem z wejściem po schodach, to nazywamy zadyszą i w tym wypadku jak najszybciej należy zrobić przerwę i odpocząć.

U astmatyka pierwszymi objawami są: szybkie męczenie bądź zadyszka przy wysiłku. Problemem jest wejście po schodach, podbiec do autobusu i ciągłe odpoczywanie w trakcie drogi. Chory odczuwa niepokój. Przy badaniu lekarz słyszy świsty podczas wydechu lub kaszlu. Problem polega na wpływaniu małej ilości powietrza oraz przyspieszenie tętna. Możemy tutaj wyróżnić astmę alergiczną, niealergiczną oraz zawodową. Fazami astmy, czyli ciężkość choroby wyróżnia się:sporadyczną, przewlekłą lekką, umiarkowaną i przewlekłą ciężką. W sytuacji kiedy nie można uzyskać kontroli mamy styczność z astmą trudną. Istnieje błędne przekonanie, że tylko dzieci chorują na astmę, ale to nie prawda. Alergiczne pojawienie się astmy to, pyłki, sierść, roztocza,czego efektem jest obrzęk oskrzeli, nadmiar wydzieliny, kaszel. Otyłość także ma związek ze zwiększeniem ryzyka na zachorowalność na astmę. Wracając do tematu astmy u dzieci, są to z reguły infekcje dróg oddechowych, alergiczny nieżyt nosa. Powodem ataków astmy może być w nocy zimne powietrze. U niektórych chorych występuje tylko kaszel, bez innych objawów.

Author: gold-med.pl