Te muzea musisz zobaczyć, będąc w Amsterdamie

Amsterdam słynie z wielu muzeów. Czy to muzea wybitnego malarstwa holenderskiego, czy to obiekty prezentujące trudną historię kraju, Europy.
Problem jest w tym, że nie każdy ma okazję spędzić cały dzień na odwiedzanie muzeów. Jakie są więc trzy ciekawe muzea Amsterdam?

Rembrandthius

Muzeum Dom Rembrandta znajduje się w centrum miasta. Co ważniejsze faktycznie znajduje się w budynku, w którym kiedyś żył, mieszkał i malował artysta. Sam obiekt został zaś wewnątrz tak urządzony by był jak najbliższy temu, który znał Rembrandt. Odtworzenie tego było zaś możliwe, dzięki jego własnym obrazom.
Wśród kolekcji tego muzeum głównie są to dzieła Rembrandta – obrazy, rysunki i miedzioryty. Jednak wystawiane są również obrazy innego wybitnego malarza – Jozefa Israelsa.

Vincent van Gogh Museum

Muzeum Vincenta van Gogha, kolejny obiekt poświęcony malarstwu holenderskiemu. Jednak bardziej nam współczesnemu, gdyż van Gogh tworzył w XIX wieku, ale jego sztuka mocno wpłynęła na wiek XX.
Obecnie znajduje się tam największa kolekcja dzieł tego artysty – ponad 14 000 obrazów, rysunków i listów oraz wiele eksponatów związanych z jego życiem takie jak rzeczy osobiste.
Poza tym muzeum gromadzi obrazy malarzy związanych w pewien sposób z Vincentem van Goghiem – jego przyjaciół i artystów, którzy go inspirowali.
W muzeum znajduje się również obszerna biblioteka – ponad 24 000 książek i 4500 publikacji innego typu – głównie na tematy malarstwa, wybitnych artystów, czy interpretacji konkretnych dzieł sztuki.

Dom Anne Frank

Anne Frank, autorka słynnego „Dziennika Anne Frank” opisującego dwa lata życia w ukryciu w okupowanej przez nazistów Holandii. Na dodatek ukrywała się w jednym z budynków w Amsterdamie. Od 1960 pod szyldem Muzeum Dom Anny Frank.
Przedstawione w nim są ekspozycje mające przedstawiać życie autorki „Dziennika”, głównie skupiając się na owym okresie okupacji. Ponad to organizowane są w nim okresowe wystawy dotyczące różnych form dyskryminacji i prześladowań.
Jest więc to miejsce, gdzie możemy poznać historię z bardzo bliska, ale także przenieść tą wiedzę do czasów obecnych, na współczesnych przykładach.

 

Author: gold-med.pl