Jak skutecznie wyczyścić kurtkę puchową?

Moment, w którym przydaje się pralnia chemiczna. Kiedy robi się coraz zimniej, sięgamy po cieplejszą odzież wierzchnią. Przed chłodem najlepiej chroni kurtka puchowa. Jest jednocześnie lekka i ciepła – nie przepuszcza chłodu. Kochamy ją za komfort użytkowania, a także za to, że jest świetna zarówno podczas górskich wędrówek, jak i na co dzień.

Aby kurtka puchowa prezentowała się odpowiednio w kolejnym już sezonie, należy właściwie o nią dbać. Czyszczenie jej nie jest jednak takie proste. Taka kurtka z łatwością bowiem może zbić się i zniszczyć po domowym praniu. Co zrobić, aby ulubiona kurtka służyła nam w dobrej formie jak najdłużej?

Najlepszym sposobem na czyszczenie kurtki puchowej jest skorzystanie z profesjonalnej obsługi z nowoczesnymi maszynami i skutecznymi środkami czyszczącymi, jaką oferuje pralnia chemiczna. To bezpieczne i efektywne czyszczenie każdego elementu garderoby, nawet tak wymagającej jak len, bawełna, jedwab czy właśnie kurtka puchowa.

Czyszczenie na sucho skutecznie odświeży i wyczyści kurtkę puchowę, przywracając jej dawną świetność. Nie zniszczy przy tym puchu, nie zbije go, gdyż puch nie będzie miał kontaktu z wodą czy wilgocią. Pralnia chemiczna stawia bowiem na tak zwane pranie na sucho, podczas którego odzież jest całkowicie bezpieczna, a sposób prania dostosowywany jest do zaleceń producenta oznaczonych na danej metce.

Jeśli jednak właściciel kurtki puchowej jest śmiałkiem, który pragnie zadbać o swoją odzież własnoręcznie – jest kilka rad. Puchówkę odświeżyć można również w domowej pralce. Ale ważne jest, aby podczas tego procesu trzymać się ściśle poniższej opisanych wskazówek. Takim postępowaniem można znacznie ograniczyć ryzyko zniszczenia kurtki.

Przed praniem należy dokładnie oczyścić bęben pralki, a także umyć dozownik na proszek – do prania puchówki stosuje się bowiem zupełnie inny, specjalny preparat. Następnie trzeba zapoznać się z zaleceniami producenta pozostawionymi na metce – ich nagięcie może znacznie skrócić życie kurtki.

Kieszenie i wszelkie suwaki w kurtce puchowej powinny być zasunięte, a sama kurtka wywinięta na lewą stronę – to zapobiegnie rozpruciu się jej podczas wirowania. Przed włączeniem pralki dobrze jest namoczyć puchówke i ugniatać ją tak długo, aż z puchu ujdzie całkowicie powietrze.

Do prania używać należy jedynie tych detergentów, które przeznaczone są do prania puchu, gdyż inne mogą spowodować zbicie puchu i zniszczenie kurtki. Na koniec warto dorzucić do bębna kilka tenisowych piłek, które podczas wirowania zapobiegną zbijaniu się puchu. Ustawia się odpowiedni program (na przykład delikatny, do wełny lub jedwabiu), pranie w niskiej temperaturze (30 stopni) z wirowaniem nie większym niż 600 obrotów na minutę.

Author: gold-med.pl