Jak w prosty sposób opanować stres?

Stres w nadmiarze może mieć wiele negatywnych skutków dla naszego organizmu. Długo utrzymujące się napięcie fizyczne i emocjonalne doprowadzi w końcu do choroby, dlatego warto wiedzieć co robić, by zapanować nad stresem. Istnieje mnóstwo specjalistycznych technik relaksacyjnych i ćwiczeń stworzonych w tym celu. Poniższe, proste wskazówki na redukcję stresu pomogą Ci uporać się z nadmiarem negatywnych emocji.

Postaw na relaks

Nie ma lepszego sposobu na stres niż porządna dawka relaksu. Jeżeli jesteś wypoczęty, to lepiej radzisz sobie z problemami, masz bardziej pozytywne nastawienie i emanujesz spokojem. Zatem zadbaj o codzienną chwilę dla siebie, podczas której zajmiesz się swoją pasją, przeczytasz ulubioną książkę czy też weźmiesz odprężającą kąpiel. W walce ze stresem poleca się medytację, ćwiczenia oddechowe lub jogę, które pomagają się wyciszyć, zebrać myśli i uwolnić nadmiar stresu. W ramach relaksu możesz także wykonywać ćwiczenia fizyczne, które przyniosą korzyści nie tylko twojej głowie, ale również ciału. Kolejną polecaną metodą jest wizualizacja – wystarczy, że usiądziesz wygodnie w fotelu i pomyślisz o rzeczach, które wywołują na twojej twarzy uśmiech. Szybka poprawa nastroju gwarantowana.

Pamiętaj o (u)śmiechu

Śmiech to jedna z najszybszych metod pozwalających zredukować stres. Nie tylko wytwarza hormony szczęścia, ale też dotlenia organizm, przez co czujemy się lepiej. Nawet zwykły uśmiech pozwala szybko nabrać bardziej pozytywnego nastawienia, dlatego pamiętaj, by w obliczu stresujących sytuacji uśmiech nie schodził ci z twarzy. Może wydaje się to trudne, ale na pewno warto o tym pamiętać.

Zadbaj o dietę i dobry sen

Nasze pożywienie jest naszym paliwem, dlatego wpływa również na to, w jaki sposób reagujemy na stres. Okazuje się, że niedobór pewnych składników, takich jak magnez, serotonina czy witaminy z grupy B mogą znacząco zmieniać nasze samopoczucie. Deficyty w diecie będą powodować większą nerwowość, niepokój i lęk. To z kolei może prowadzić do kłopotów ze snem, a wtedy problem stresu narasta jeszcze bardziej. Dlatego zadbaj o zdrowe jedzenie na swoim talerzu, odstaw kawę, alkohol i papierosy, a zastąp je ziołami uspokajającymi czy odpowiednimi suplementami. Wprowadź do swojego jadłospisu banany i gorzką czekoladę, które poprawiają nastrój, a także wiśnie, będące naturalnym źródłem melatoniny – substancji ułatwiającej zasypianie.

Powyższe wskazówki pomogą Ci zredukować ilość stresu w swoim życiu. Ich regularne stosowanie z pewnością sprawi, że stres nie będzie więcej twoim wrogiem, a stanie się siłą napędową, która cię motywuje, a nie paraliżuje. Zadbaj o pozytywne nastawienie i uśmiech na twarzy, zaparz melisę zamiast kawy, śpij dłużej, odżywiaj się zdrowo i bądź aktywny fizycznie a zobaczysz, że z czasem to ty zaczniesz panować nad stresem, a nie stres nad tobą.

Author: gold-med.pl