Chronoodżywianie – najważniejsze zasady i efekty diety

Każdy człowiek funkcjonuje zgodnie z określonym rytmem dobowym, zwanym inaczej zegarem biologicznym. Wszystkie reakcje fizjologiczne mają swoją konkretną porę, której nie możemy w żaden sposób zmienić. Sposób odżywiania dostosowany do tych właśnie rytmów dobowych nazywamy chronodietą. Zasady chronoodżywiania ściśle odpowiadają potrzebom fizjologicznym organizmu, dlatego też uznano tę dietę za jeden z najbardziej harmonijnych sposobów na zrzucanie wagi i utrzymanie dobrego samopoczucia.

Chronoodżywianie – na czym polega?

Zgodnie z zasadami chronoodżywiania, konkretne składniki odżywcze powinny być dostarczane do organizmu w określonych godzinach dnia. Kładzie się również duży nacisk na regularność posiłków. Ten styl żywienia zakłada spożywanie trzech posiłków w ciągu dnia, pomiędzy którymi należy zachować minimum 4 godziny przerwy. Wyklucza się także przekąski w międzyczasie. Śniadanie należy spożyć do godziny 9 rano – wtedy nasz układ trawienny jest pobudzony do działania i funkcjonuje najsprawniej. Zaleca się, by pierwszy posiłek obejmował węglowodany złożone i tłuszcze, najlepiej zwierzęce. Przykładowo może to być jajecznica w towarzystwie pełnoziarnistego pieczywa. Takie śniadanie sprawi, że będziemy syci na długie godziny.

Z kolei obiad najlepiej spożywać około godziny 14. Jest to czas, w którym organizm wytwarza dużą ilość enzymów odpowiedzialnych za trawienie białek, dlatego też drugi posiłek powinien być bogaty w proteiny. Jedną z propozycji obiadowych może być chude mięso podane z brązowym ryżem lub kaszą jaglaną. Twórcy chronoodżywiania dopuszczają spożywanie niewielkiego podwieczorku, który powinien stanowić okazję do dostarczenia organizmowi zdrowych tłuszczów roślinnych. Garść orzechów, awokado lub kawałek dobrej jakości gorzkiej czekolady z pewnością nie zaszkodzi. Można również sięgnąć po ulubione owoce.

Kolację najlepiej przygotować pomiędzy 18 a 20, jednak nie później niż 2-3 godziny przed snem. Z uwagi na fakt, że wieczorem tempo metabolizmu powoli zwalnia, ostatni posiłek dnia powinien być niskokaloryczny i lekkostrawny. Zalecane o tej porze produkty to ryby, chude mięso, owoce morza i warzywa.

Efekty chronodiety

Odżywianie się zgodne z naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie skutkuje poprawą trawienia, lepszym samopoczuciem, a także zrzuceniem nadmiaru kilogramów. Zasady chronoodżywiania są proste i nie wymagają ani specjalnych umiejętności kulinarnych, ani listy wyrzeczeń. Jest to dieta, która pomaga przywrócić harmonię i równowagę – uczy regularnego spożywania posiłków, a także dostarcza do organizmu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Rzetelne przestrzeganie zaleceń chronodiety będzie skutkowało naturalnym i zdrowym zrzucaniem wagi – bez drastycznego obcinania kalorii ani rezygnacji z ulubionych produktów. Jej twórcy przekonują, że z powodzeniem można w ten sposób schudnąć nawet 8 kilogramów.

Gdy zaczynamy dbać o sposób odżywiania, automatycznie poprawia się nasz stan zdrowia, a także jakość snu. Nic w tym dziwnego – zbyt obfita kolacja może znacząco utrudnić zasypianie, zaś śniadanie spożyte w pośpiechu lub – co gorsza – jego całkowite pominięcie, będzie powodowało spadki energii oraz problemy z koncentracją w ciągu dnia. Jeżeli nasz styl życia harmonijnie współgra z naturalnym rytmem dobowym, to będziemy cieszyć się zdrowiem, dobrym samopoczuciem i szczupłą sylwetką.

 

Author: gold-med.pl