Właściwa pozycja do snu dla noworodka

Właściwa pozycja podczas snu sprawia, że dziecko relaksuje się i dużo lepiej wypoczywa. Ponadto odpowiednio układając maluszka minimalizujemy ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej, co w przypadku noworodków jest bardzo ważne. Jak właściwie układać dzidziusia do snu?

Najbezpieczniejsza pozycja na pleckach

Za najlepszą pozycję dla zdrowego dziecka uważa się pozycje na wznak. Kiedy w taki sposób kładziemy dziecko, powinniśmy jego główkę obracać lekko na jedną ze stron. W miarę możliwości zapamiętujmy, na której stronie dziecko ostatnim razem trzymało główkę i starajmy się układać ją naprzemiennie. Dzięki temu kości czaszki odpowiednio się zrosną i nie będą zdeformowane.

Jak zminimalizować ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej?

Śmierć łóżeczkowa to nagły zgon dziecka podczas snu. Doświadczają tego w pełni zdrowe i niemające wad wrodzonych noworodki. Warto zminimalizować ryzyko jego wystąpienia i zadbać o odpowiednie łóżeczko dla dziecka. Nie należy układać w łóżeczku pluszaków. Noworodek nie potrzebuje zabawek podczas snu. Poza tym w pierwszych miesiącach życia nie powinniśmy dawać mu poduszki oraz kołderki. Najlepszym rozwiązaniem jest śpiworek, przeznaczony specjalnie dla małych dzieci. Kiedy używamy śpiworka to szansa, że dziecko nakryje sobie twarz i odetnie dostęp do tlenu, są bardzo małe.

To jak układać noworodka do snu dla wielu rodziców jest nowością. Należy zwrócić uwagę nie tylko na pozycję, w której dziecko śpi, ale również na jego otoczenie. Warto przygotować odpowiednie łóżeczko do spania dla maluszka.

 

Author: gold-med.pl