Łuszczyca jako choroba przewlekła

Łuszczyca to choroba przewlekła o podłożu autoimmunologicznym, której towarzyszą zmiany dermatologiczne. Choruje na nią około 3 % ludności na świecie , natomiast w Polsce szacuje się, że ta choroba dotknęła około miliona osób. Jest wiele typów i podtypów łuszczycy, które różnią się postacią zmian oraz ich intensywnością. Warto zaznaczyć, że łuszczyco nie można się zarazić, gdyż nie jest to choroba zakaźna.

Bliżej o łuszczycy.

To ogólnoustrojowa, przewlekła choroba dermatologiczna. Ma podłoże genetyczne oraz immunologiczne, jednak tak naprawdę to każdy może na nią zachorować. Łuszczyca może objawić się w każdym niemalże wieku, ale najczęściej daje swoje początki u osób młodych. Jak właściwie objawia się choroba? Otóż na ciele pojawiają się zmiany w postaci płasko wyniosłych grudeczek. Zmiana jest zauważalna gołym okiem, a na jej powierzchni znajduje się cienka warstwa łuszczącej się skóry. Zmiany mogą być pojedyncze i małe lub nawet przybierać postać całych dużych placków. Najczęściej spotykana jest łuszczyca skóry ( w tym skóry głowy), ale choroba ta może dotknąć także paznokci oraz stawów.

Leczenie łuszczycy.

Łuszczyca jest bardzo uciążliwą chorobą. Bardzo często wpływa na psychikę ludzi chorych, gdyż nieestetyczne i widoczne zmiany obniżają poczucie własnej wartości. Leczenie tej choroby to nie tylko farmaceutyki, ale również zmiana nawyków żywieniowych oraz profilaktyka. Najczęściej leczenie jest miejscowe jeśli nie są to duże zmiany. W przypadku zaostrzenia się choroby włączane są farmaceutyki o działaniu ogólnoustrojowym. Chorzy na łuszczycę ze swojej diety powinni wyeliminować wieprzowinę oraz ograniczyć do minimum tłuszcze zwierzęce, a spożywane potrawy powinny być lekkostrawne.

Rośliny pomocne przy łuszczycy.

W leczeniu łuszczycy stosuje się także terapię naturalną. Bardzo pomocny okazuje się tutaj olej z wiesiołka czy kokosowy. Zmiany pomagają załagodzić także : lukrecja, łopian, wyciąg z mniszka lekarskiego, dziurawiec, pokrzywa czy żywokost.

 

Author: gold-med.pl